Tuba Geçgel “Gözlerimiz Yuvasından Çıkana Kadar”

Öncelikle kendinden bahseder misin?

İstanbul’da doğdum. Marmara Üniversitesi Tekstil Sanatları Bölümünde eğitim aldım. İlk atölyemi 2015 yılında kurdum ve o zamandan beri tekstil malzemeleri kullanarak sanatsal yaklaşımlı üretimler yapıyorum.

 

1Duvar sergisi sanatçılara alan açma ve ifade etme özgürlüğü sağlama fikrinden yola çıkıyor. 1Duvar için “Gözlerimiz Yuvasından Çıkana Kadar” serisini seçme amacın neydi? Niye bu seri?

 Şu an üzerinde düşündüğüm konu gözlemlemek, merak etmek ve 1wall’a zamanlama olarak bu denk geldi diyebilirim..

 

Sanatsal pratiğini incelediğimizde nakış, pentür, üç boyutlu şekillendirme ve videodan oluşan interdisipliner bir üretim biçimin var. Sen kendi pratiğini nasıl tanımlarsın?

Deneysel  ve elimdeki malzemeyi araştırır şekilde ilerliyorum. O anki fikrime en uygun malzeme ve teknik ne ise ona yöneliyorum. Bu sayede farklı teknikleri deneyimleme ve birleştirme şansım oluyor. Tekstil malzemesi herhangi bir fikrimde kullanış açısından benim için en uygun, en esnek, akışkanlığı en iyi olan malzeme.

 

“Gözlerimiz Yuvasından Çıkana Kadar” işini üretirken gözetleme fikri üzerinden yola çıktığını varsayarak, bu kavramlar özelinde üretimin nasıl şekilleniyor?

Zaten uzun zamandır, dikerek ve nakış yaparak elimdeki malzemeyi 3. boyuta kaldırarak çalışıyorum.

“Gözlerimiz Yuvasından Çıkana Kadar” da ise pleksiler gözlerin üzerinde bir mercek görevini görüyor; kameralar bizim izlediğimiz kadar izlendiğimiz fikrini gözümüze sokuyor, bize hatırlatıyor; ekran bu kameraların, bu fikrin çalıştığının çıktısını bize veriyor. Son olarak, yerleştirdiğim 2 tane video da düşünmek ve gözlemlemek arasındaki ilişkiyi anlatıyor.

 

Pandemi sürecini de göz önüne alırsak, gelecekteki projelerinden bahseder misin? Süreç senin için nasıl evrildi?

Pandemi süreci genel olarak fiziksel hareketin kısıtlandığı bir süreç olduğundan benim için içsel hareketimin daha aktif olduğu bir süreç oldu. Tabii düşünmek ve yeni fikirler üretmek için bolca vaktim oldu.

Genel olarak, yaptığım projeler hakkında zamanlama ile alakalı plan yapmıyorum; yeni fikirler veya üzerine çalıştığım fikirler hep var fakat zamanlarını ve nerede olacaklarını aslında kendi varoluşlarında belirliyorlar.

Röportaj için teşekkürler.

Yazar: Deniz Kocabağlı

×

Merhaba!

Ürün ve siparişiniz ile ilgili bilgi almak için WhatsApp üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

× Bize Sorun