Zeynep Kösem – Figüre Biçim Vermek

1.HAFTA

Mısır ve Yunan Sanatına Genel Bakış:

Antik Mısır ve Yunan sanatında bedenin kısa tarihine değinilecek ve iki dönemin öne çıkan yapıtları karşılaştırmalı olarak ele alınacaktır. Öne çıkan eserler biçimsel olarak çözümlenip, dönemin estetik anlayışı ve felsefesinin kavranması sağlanacaktır. Atölyede uygulamaya geçecek bireylerin kavramsal ve biçimsel açıdan bilgileri temellendirilecektir.

2.HAFTA

Antik Yunanda Figür’ün Biçimlendirilmesi:

Dönemin öne çıkan yapıtlarının, resim ve heykel tekniklerine uygun biçimde 2 boyutlu yüzeye aktarılması, 3 boyutlu olarak da uygulanması eğitmen eşliğinde gerçekleştirilecektir. Not: Katılımcılar atölye eğitimi sürecinde ürettikleri işleri arzu ettikleri takdirde yanlarında götürebileceklerdir.

3.HAFTA

Cumhuriyet ve İmparatorluk Dönemine Ev Sahipliği Yapmış Roma Sanatına Genel Bakış:

Doğayı ve yaşamı birleştirerek, kendi sanat üslubunda portrecilik anlayışını belirlemiş olan Roma sanatını İ.Ö. IV.y.y’dan başlayarak öne çıkan portre heykelcilik anlayışı örnekleriyle birlikte irdelenecektir.

4.HAFTA

Roma Sanatı Üzerinden Uygulamalı Atölye Dersi:

Portre sanatından yola çıkarak küçük ölçekli, polimer kil malzemesinden uygulama yapılacaktır.

5.HAFTA

Rönesans’a yön veren Bir Yapıt ve Sanatçısı ‘’Michelangelo Buonarroti’’ ele alınıcaktır:

Aydınlanma çağı hakkında gerekli bilgiler aktarılıp, dönemin önde gelen sanatçısı bir yapıtı ile ele alınıp irdelenecektir. Aydınlanma çağının en kült eserlerinden biri olan ‘’ DAVİD (DAVUD)’’heykeli ele alınarak sanatçının izlemiş olduğu yolu takiben, 2boyutlu ve 3 boyutlu (Rölyef) uygulaması yapılacaktır.

6.HAFTA

İstanbul Arkeoloji Müzesini Ziyaret Ediyoruz.

7.HAFTA

Modern Sanatın Değişen Biçim Algısı:

Modernizmin gelişimi ve yarattığı değişimler, modern sanatın getirisi olarak bedenin yeniden yorumlanması örnekleriyle birlikte irdelenecektir.

8.HAFTA

3Boyutlu Yapı Bozum Uygulamaları:

Avangard sanatçıların eserlerinden yola çıkılarak 3 boyutlu uygulamalar yapılacaktır.

×

Merhaba!

Ürün ve siparişiniz ile ilgili bilgi almak için WhatsApp üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

× Bize Sorun