Vadi

Engin Konuklu’nun yeni kişisel sergisi ‘Vadi’, 24 Şubat – 19 Mart 2021 tarihleri arasında Büyükdere35’te sanatseverlerle buluşuyor.

Sahip olunan varlıklara ve durumlara bir tehdit niteliğinde olan travma kişilik üzerinde değişimlere neden olmaktadır. Travma doğrudan olduğu gibi dolaylı yollardan ya da toplumsal niteliğiyle de etki yaratmaktadır. Hatırlama ediminin ‘şimdiliği’, değişen toplumsal değerler ve kişilikle birlikte, bellekte hatıralara dair yeni anlam ve anılar inşa edebilmektedir. Sergide tekrarlayan ve farklılaşan görüntüler kimi zaman zorunlu manzaralara dair değişen anıları ifade etmektedir.

Belleğin neyi hatırlayıp neyi unutacağına ya da ne zaman hatıraları geri çağıracağına bilinçdışı unsurlar ve çeşitli dış mekanizmalar etki edebilmektedir. Bellek hatırlanan anılarla ilişkili olduğu kadar unutulan ya da bastırılan alanlarla da ilişkilidir. “Bellek, canı nereye isterse oraya oturan bir köpek gibidir” (Draaisma, 2014: 30). Douwe Draaisma’nın sıla hasreti fabrikası kitabında önemle vurguladığı noktalardan biri ise hatıranın güvenilirliği üzerinedir. Draaisma hatırlama üzerine etki eden durumlar için şu soruları sormaktadır; çok fazla dinlenen bir hikaye, oluşturulmuş ve ezberlenmiş bir anıya mı dönüşür ya da tekrar hatırlanan ve anlatılan anının her seferinde değişmesi sonucunda ilk hali dışına mı çıkar? Hatırlama ediminin ‘şimdiliğiyle’; olgunun ilk anını, bu anı son hatırlayışımızdan çok da uzak olmayışı fikrinden bahsetmektedir (Draaisma, 2016: 7). Bu durum belleği ilişkili kılmak adına oluşturan metaforik bağın zorluğunu ortaya koymakta ve yeniden inşanın dinamik etkisini ortaya koymaktadır. Belleğin kimi zaman oluşturduğu değişken geçmiş, farkına varmasak bile birçok anının değişimine neden olmakta, güvenilir bir biçimde hatırlamanın mümkünlüğünü sorgulatmaktadır.

“Tıpkı algı gibi, bellek de yaratıcı bir süreçtir. Bir şeyi hatırlarken, o deneyimi olduğu gibi tekrarlamayız daha ziyade başka bir bağlamda yeniden yaşarız, yeni bir temsil yaratır, hatta anlamını değiştiririz” (Quiroga, 2017: 170).

 

Sergi kataloğuna ulaşmak için tıklayınız

×

Merhaba!

Ürün ve siparişiniz ile ilgili bilgi almak için WhatsApp üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

× Bize Sorun