Erman Gürcüm

Erman Gürcüm
‘Afiyet Olsun’
02.02- 02.03.2022

 

1Duvar Sergileri kapsamında Büyükdere35, 2 Şubat – 2 Mart tarihleri arasında Erman Gürcüm’ün “Afiyet Olsun” başlıklı kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor.

 

“Temsil edilen her nesne kendisinin ötesinde bir anlam ifade etmekte.

Gözle görünenin içini görmekle başlayan bir yol…”

 

Gürcüm; eserlerinde güzeli ve güzel olmayanın tezat estetiğini çağdaş bir tutumla araştırmaktadır. Sanatçı hayatın insanlara sunduğu haz, gösteriş, sahip olma duygusunu ve aynı zamanda dünya malının sonuçsuzluğunu ve kısalığını paradoksal bir dil ile eleştirerek izleyiciye hatırlatan Vanitas resim geleneğini, çağdaş bir şekilde ele alarak dünyevi zevkleri ve nesnel dünyayı sorgulamaktadır. 

Dünyevi zevklerin çekiciliğinden yola çıkarak yaşam ve ölüm kavramlarını irdeleyen sanatçının, eserlerinde görülen kafatası nesnesi, aynı zamanda sanatçının otoportresi olarak da betimlenmektedir.

Alegorik bir anlatım diliyle oluşturduğu eserlerinde ortaya çıkan hikaye ile izleyicinin kendilerinden bir parça buldurma hedefindedir. 

 

1Wall için hazırladığı projede sanatçı, kader ve seçim kavramlarını birlikte ele almaktadır. Yaşadığımız hayat, her şeyin önceden belirlendiği bir kader ilişkisi mi yoksa tercihlerimizin birer sonucu mu? 

İnsan hayatını boş bir tabak olarak betimleyen sanatçı, izleyiciye “Kader mi, Seçimler mi ?” sorusunu  yaşam ve ölüm kavramlarıyla birlikte gümüş bir tepside sunuyor.

×

Merhaba!

Ürün ve siparişiniz ile ilgili bilgi almak için WhatsApp üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

× Bize Sorun