Egemen Tuncer – Çalışma Düzlemleri / Work Planes

Büyükdere35 Kültür Sanat Platformu, Egemen Tuncer’in “Çalışma Düzlemleri” adlı Türkiye’deki ilk solo sergisine ev sahipliği yapıyor. Sanatçının iki farklı serisinden çalışmalarının yer aldığı sergi 15 Kasım- 5 Ocak tarihleri arasında ziyaret edilebilir.

Sanatçı genel olarak bilgisayar tabanlı görselleştirme üzerine çalışır. Bu türden görsellerin örneğin; fotoğrafik temsiller ile nasıl ilişkilendirilebileceğini araştırır ve özellikle çeşitli temsil yöntemleri aracılığı üzerinden nesne ile onun sayısal ya da fiziksel modelleri arasındaki ilişki ile ilgilenir.  Egemen Tuncer’in belgesel ve kurmaca fotoğraf arasında konumlanan ilk serisindeki çalışmaları, sanatçının yakın çevresinde bulunan çalışma alanlarında gözlemlenen, çeşitli ofis malzemelerinin doğal ve kısmen dağınık hallerinin, sanatçının atölyesinde yeniden istiflenerek fotoğraflanmasından meydana gelir. Çalışma ortamının kendisini birer modele çeviren seri, orijinal sahnenin doğrudan bir temsilini değil, modelinin temsilini sunar. Sanatçının diğer serisi, CGI (computer based imagery) çalışmalarından oluşur. Burada temel alınan ya da taklit edilen, doğrudan sanatçının atölyesinin kendisi. Her iki serideki çalışmalarda mevcut sahnelerin yeniden canlandırılması dışında bir diğer ortak nokta, her yerde kolaylıkla bulunabilen ve satın alınabilen nesnelerden yararlanılması. Bir anlamda, stereotipik ölü-doğa görselleri olarak adlandırılabilecek çalışmalar; genel olarak herhangi bir fotoğrafın ihtiyaç duyduğu, fotoğrafın bağlamını konumlandıran bir metine veya başlığa ihtiyaç duymaz. Çalışmalarda görünen hali hazırda ezberlenmiş ya da bir hayli aşina olunmuş sahneler.

Sanatçı, aynı zamanda mekâna özgü olarak ürettiği çalışmasında, sergi mekânın genelinden ve giriş bölümünden fotoğrafları referans alır. Egemen Tuncer’in mevcut yeri göstermekle birlikte, izleyicinin anlığına ve belleğine eklemlenen deneyimin bir parçasını parantez içine alan bu çalışması 5 Ocak 2019’a kadar Büyükdere35 Kültür Sanat Platformu’nda görülebilir.

Sergi kataloğuna ulaşmak için tıklayınız

×

Merhaba!

Ürün ve siparişiniz ile ilgili bilgi almak için WhatsApp üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

× Bize Sorun