Diana Page – Trans-idilik / Trans-idyllic

Diana Page: Son dönem resimleri, dijital animasyonları ve baskıları

Küratör Lewis Johnson

Diana Page’in ağırlıklı olarak son dönemde ürettiği resim, dijital animasyon ve baskılarının yer aldığı kişisel sergisi, resim ve türevi sanat formlarının ayırt edici potansiyelleri ile bir araya gelme fırsatı sunuyor. Uzunca bir süredir hak ettiğinden az önem verilen ve ilgi gösterilen bu ayırt edici potansiyele idilik nosyonuyla işaret edilebilmektedir.

Bir resmin “idilik” algısına hitap etmek konusunda taşıdığı büyük potansiyeli kim reddedebilir ki? Pek çok kültürde ideal mekan ve yerel algısını inceleyen resim türleri bulunmaktadır. Yaşamını ve çalışmalarını İstanbul’da sürdüren Güney Afrikalı sanatçı Diana Page’in Eylül ayında Büyükdere35’de gerçekleştireceği sergi, izleyiciye Batı kültüründe, özellikle de modern resim sanatı tarihinde izine rastlanabilen idilik algısını ve oluşumunda etki gösteren idealleştirmeyi sunar.

Page, farklı tarzlarda ürettiği çalışmalarında yaratıcı angajmanlardan oluşan bu tarihi çağrıştırarak yerleri ve yerel olanı resmediyor. Sanatçının, güçlü pigmentleri kullanarak ideal olarak arzu edileni çağırdığı, dengesiz, hasarlı, eğreti konum ve yerleri resmettiği çalışmaları, “trans-idilik” kavramıyla ifade edebileceğimiz bir olguyu ortaya koyar. Trans-idilik kavramı, bizleri idilik ve karşı-idilik algısının içine alan veya dışında tutmaya, bu sınırların bir yerden bir yere hareket etme algılarımız doğrultusunda genişlemesi, dolayısıyla da mekanlarda deneyimlediklerimizi paylaşıma dönüştürmeye işaret eder.

Büyük ve küçük ölçekli işlerden oluşan resim seçkisi, sanatçının modern resim sanatından kalan kavramları, günümüzdeki yer ve yerel hissiyatının ütopik ve distopik algılarını anlamlandırmak adına ele aldığını gösteriyor. Resimlerin yanı sıra, sergide Page’in mekan ve etkisi altında bulunduğu kültürel hakimiyetin fotoğrafik temsili olarak sunduğu ve izleyiciye hareketten doğan keyif algısının yoğunluğunu hissettiren, kapasitif eksan kullanılarak üretilmiş dijital animasyon ve baskıları da yer alıyor.

“İdilik” terimi, M.Ö üçüncü yüzyılda Theocritus’un da öncülüğünü yaptığı, doğa güzelliklerini ve kır yaşamının yanı sıra şehirlileri de konu edinen şiirleri tanımlamak için kullanılmıştır. Kavram, “küçük resim” anlamına gelen Yunanca bir kelimeden türemiştir.

Sergi kataloğuna ulaşmak için tıklayınız

×

Merhaba!

Ürün ve siparişiniz ile ilgili bilgi almak için WhatsApp üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

× Bize Sorun