Candan İşcan

Candan İşcan
‘’Gereğinden Fazla’’
09.03 – 09.04.2022

1Duvar Sergileri kapsamında Büyükdere35, 9 Mart – 9 Nisan tarihleri arasında Candan İşcan’ın ‘’Gereğinden Fazla’’ başlıklı 1Duvar sergisine ev sahipliği yapıyor.

 

Dış dünyanın şamatası gereğinden fazla gerçek dışı. Hakikatsiz dünyanın insanları içinse bu dehşet verici biçimde normal. Her gün giderek daha da derinleşen arzu kazanlarının içleri bomboş. Kendi üzerine yığılan düşüncelerin arasına sıkışmış huzursuzluk, olduğu haliyle ortada. Yuttuğumuz tüm safsatalar, kahkaha attığımız tekinsiz şakalar, etimizi ısıran tüm böcekler, izlediğimiz çizgi filmler, tıka basa yenilmiş tüm şekerlemeler, yanımızdan ayırmadığımız  oyuncaklar bakmaktan çekindiğimiz o delikte; Vahşi, ürkütücü, muzip, tanıdık, çekici, ve davetkar.

 

Natürmort geleneği anlamını kendi içinde barındırır. Açıklamaya gerek olmaksızın, İzleyiciyi, sorgulayan zihni geride bırakıp, gördüğü şeyin gerçekliğine inanmaya ve sadece bakma deneyiminden keyif almaya davet eder. Temsil edilenin kurgulanmışlığı unutulur. Tamamlanan resme bakıldığında, kurgu, izleyicinin zihninde andaki gerçekliğe doğru hareket eder.

 

Candan İşcan ’Gereğinden Fazla’’ sergisinde, görünüşte apaçık olan natürmort ve portre geleneklerini çıkış noktalarının aksine kullanıyor. Lowbrow’a, popüler ve alt kültüre göz kırpan görüntülerle gündelik hayata ve doğaya ait görüntüleri gerçek dışı bir biçimde kurguladığı yağlı boya resimleri ve taş baskılarını içeren sergi, seyirciyi bakmaya ve sorgulayan zihnini aradan çıkarmaya davet ediyor. 

 

×

Merhaba!

Ürün ve siparişiniz ile ilgili bilgi almak için WhatsApp üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

× Bize Sorun