Gamze Yalçın ”Başka Dünyalar”

– Öncelikle kendinden bahseder misin?
 
Ben Gamze, görsel sanatçıyım. Şu anda işlerimi Berlin ve İstanbul arasında sürdürüyorum. Şuan Berlin’de stüdyomdan çalışıyorum ve Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar mezunuyum. Mezun olur olmaz aslında seyahatlerimin etkisiyle çalışmalarım tamamen duvar resmi ve seyahatlerimin etkisiyle ürettiğim eskizlerden dönüşen işlere dönüştü. Yaklaşık 10 yıldır duvar resmine yoğunlaştım. Seyahat ettiğim yerlerde boyadığım, şekillendirdiğim işlere ek olarak 1Wall Exhibition projesi için sizinle bu duvar resmini gerçekleştiriyorum.
 
 
 
 
 
 
 
– Çalışmalarında belirli bir renk skalası kullandığını görüyoruz, bunun bir sebebi var mı?
 
Sanırım ilk bu kadar boyamaya, resme başladığım dönemde beni en çok etkileyen kurgu Filipinler’de geçirdiğim 6 aylık süreçti. Orada denizden ve okyanustan etkilenip mavinin her türlüsünü kullandığım bir dönem yaşadım. Şuanda da o yüzden her türlü deniz, okyanus etkisinden ilham alarak mavinin birçok tonunu işlerime yansıttım. Şuanda da daha çok rüya alemi, etkilendiğim işler, dönüştürdüğüm bir sürreal kurgu ile pembeler kullandığım bir skalaya
dönüştü. Renk, konumun en önemli parçası benim için ve geniş alanlarda boyarken belki de o yüzden çalışmalarım beni bu renk skalasına yönlendirmiş oldu.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
– Serginin ismi “Başka Dünyalar”. Bu isim ve mekan ile nasıl bir bağ kurdun?
 
Bu sergi fikri üzerine plan yaparken, bir galeri boyutuna ilk kez duvar resmimi taşıma heyecanını yaşadım, bir yandan da Berlin’de bunu düşünürken İstanbul’a bu proje için gelişim beni birçok şey konusunda düşündürttü ve sorular sordurttu. Bu anlamda da o ikilem beni çok heyecanlandırdı. Bizi etkileyen hem küresel ısınmanın konusu hem sürekli bizi tetikte tutan bir dönüşüm, pandemiden de etkilendiğimiz halen bitmeyen bir süreçteyiz. Tüm bunlar aslında hem günlük hayatımızı hem de sanatımızı çok güçlü bir şekilde etkiliyor. Bunu daha daha pozitif anlamda renklerle bir dönüşüm yaratmak istedim. Okuduğum kitaplardan beni en etkileyen söz Paul Klee’nin “Şartları bakımından dünya, olası dünyalar içinde tek değildir” sözüydü. Bu beni hep daha çok hayal etmeye, bazen sıkıştığım, zorlandığım dönemlerde de daha çok üzerine “nasıl dönüştürebilirim?” sorularını çok doğru şekilde sormamı sağladı. O yüzden de bu resim hep bu cümleden esinlenerek aslında başka dünyalar yaratmamız için daha güçlü neleri dönüştürebiliriz sorusunu sorduruyor.
En büyük şey değişimle başlayacak ve değişimi en çok doğa kendini yenileyerek gerçekleştiriyor, dönüştürüyor. Biz de bu dönüşümü kendi içimizde nasıl başlatacağımıza dair düşüncelerimi, çalışmalarıma yansıtmak istedim.
 
 
 

Röportaj için teşekkürler.

×

Merhaba!

Ürün ve siparişiniz ile ilgili bilgi almak için WhatsApp üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

× Bize Sorun