Description Image
mehmet emin barsbey

Go 4.000 yıllık geçmişi olan klasik bir strateji oyunudur. Kuralları basittir ancak bilinen en karmaşık oyunlardan biridir. Bunun en önemli nedeni çok sayıda olasılık barındırmasıdır. Uzak Doğu’da 24 saat yayın yapan Go televizyonları, 4 yıllık fakültesi, haftalık gazeteleri ve yılda birkaç milyon dolar kazanan profesyonel oyuncularıyla kendi şahsına münhasır bir yere sahiptir. 

Go’da amaç rakipten daha geniş bir alanı ele geçirmektir. Bu amaca giderken olabildiğince güçlü hesaplama yapabilmeli ancak aynı zamanda esnek ve dengeli olmayı da öğrenebilmek gerekir. Go dikkat, sabır, hesaplama yeteneği, problem çözme becerileri gibi birçok konuda insanı geliştirir ve zihni canlı tutar. Go ayrıca geleneğinin bir parçası olarak oyuncuya tevazuyu, rakibe saygıyı ve birlikte gelişmeyi öğretir.

 

Biyografi

Mehmet Emin Barsbey, 2 dan seviyesinde Go oyuncusu ve İstanbul Go Okulu kurucusudur. Galatasaray Üniversitesi Endüstri Mühendisliği mezunu olan Barsbey, 2. ve 3. Güney Kore Başbakanlık Kupası’nda Türkiye’yi temsil etmiş, 51. ve 52. Avrupa Go Kongreleri ile 21. ABD Go Kongresi’ne katılmıştır. Bir dönem Go Dergisi editörlüğünü ve Açık Radyo’da zeka ve şans oyunları üstüne yayınlanan Oyun İçinde Oyun programının yapımcılığını ve sunuculuğunu sürdürmüştür.

Go ile ilgili çeşitli tanıtım ve turnuva organizasyonlarında yer alırken, Avrupa Go Federasyonu sertifikalı Go hakemi olarak 7 yıl boyunca Uluslararası İstanbul Go Turnuvası‘nda başhakem olarak görev almıştır. Türkiye Üstün Yetenekli Çocuklar Vakfı’nda başlayan ve halen üstün zekalı çocuklarla devam ettiği atölyelerinin yanı sıra Açı Okulları’nda ve BÜMED MEÇ okullarında ders vermektedir. Yetişkin atölyeleri ise İstanbul Go Okulu ve Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği(BÜMED) bünyesinde devam etmektedir.

Mehmet Emin Barsbey’in Go ve oyun üzerine yazdığı yazılar Türk Beyin Takımı’nın Akıl Oyunları Dergisi’nde, Türkiye Zeka Vakfı’nı Oyun dergisinde, Habertürk editoryal sayfalarında ve Go Dergisi’nde yayınlanmış, çeşitli mecralarda röportaj ve yazıları yayınlanmıştır. Türkiye Go Oyuncuları Derneği’nde İstanbul temsilcisi ve denetleme kurulu üyeliği görevlerinde bulunmuş ve İstanbul Go Oyuncuları Derneği kurucuları arasında yer almıştır.

Mehmet Emin Barsbey üniversite yıllarında özellikle öğrenci temsili üzerinde çalışmış, Öğrenci Konseyi başkanlığını yürütmüş ve Türkiye’yi Avrupa Öğrenci Kongresi’nde temsil etmiştir. İstanbul Go Okulu’nu kurmadan önce Outdoortv‘de ve çeşitli yayın kurumlarında editörlük yapmıştır. İFSAK’ta sinema atölyelerine katılmış ve kısa film çalışmalarında görev almıştır. Şimdilerde İstanbul Go Okulu ile birlikte RNA Değişim Yönetimi‘yle işbirliği içinde çalışmakta ve Stratejik Bakış Açısı Geliştirme, Değişim Süreçlerinde Yaratıcı Yaklaşımlar ve Sosyal Medya gibi alanlarda da çalışmalar yürütmektedir.