Gece Göğü / Night Sky Tuval Üzerine Akrilik / Acrylic on Canvas 60 x 50 cm, 2018
Ev / House Tuval Üzerine Akrilik / Acrylic on Canvas 100 x 100 cm, 2018
Mavi Kelebek / Blue Butterfly Tuval Üzerine Akrilik / Acrylic on Canvas 90 x 120 cm, 2018
Aradaki Perde / Curtain Inbetween Tuval Üzerine Akrilik / Acrylic on Canvas 120 x 160 cm, 2018
Basın Bülteni

Sergi Kataloğu

Büyükdere35 Kültür Sanat Platformu 2018-2019 sezonunu Baysan Yüksel’in “Bilinmeyen Uzuvlar” adlı kişisel sergisi ile açıyor. Sanatçının son dönem işlerinden oluşan sergi 26 Eylül – 10 Kasım tarihleri arasında Büyükdere35 Kültür Sanat Platformu’nda ziyaret edilebilir.

Zamanın nasıl akıp gittiğini anlamakta zorlandığımız bu dünyada aniden içimize doğan sıkıntılar, hayatta yer bulma çabalarının tetiklediği dehşet duygusu ile büyüttüğümüz kaygılar ‘’Bilinmeyen Uzuvlar’’ adlı sergide ele alınıyor. Baysan Yüksel tarafından “Evrimsel süreçte geliştirdiğimiz hayatta kalma mekanizmaları tuhaf anlarda tetiklenip bizi kendi kendimizin düşmanı haline getirebiliyor.” içgörüsüyle serginin genel çerçevesini oluşturuyor. Karanlık masalların sekanslarını andıran pentürler, bireysel ve toplumsal yüzleşmelerin iz düşümü. Duyguları insana en uzak türlerden biri olan ahtapot ile betimliyor. Ahtapotun esnek ve çok uzuvlu anatomisini değişken ve bilinmez hislerle bağdaştıran sanatçı, gelip geçen hissiyatları rüzgar, kırılgan durumları su ile benzeştiriyor. Bilinmeyen Uzuvlar’da kaygılar sonucu oluşan donakalma anını vurguluyor.

Bilinmeyen, izi sürülemeyen bir kaygı tetiklendiğinde oluşan duygu yükünün hissedildiği mikro saniyelik anları dondurarak izleyiciye yeniden hatırlatmaya ve hissettirmeye odaklanıyor. Baysal Yüksel’in ‘’Bilinmeyen Uzuvlar’’ kişisel sergisi 10 Kasım’a kadar Büyükdere35 Kültür Sanat Platformu’nda ziyaretçilere açık.